Top Ads on Hvězdárna a planetárium Brno

Hvězdárna a planetárium Brno Background Introduction:

My žereme vesmír!

Facebook is the overlord of social media, and its monthly active users have exceeded 2 billion. In addition, Facebook’s advertising system is developed, whether it is B2B or B2C advertisers, both can get huge benefits on Facebook.

Hvězdárna a planetárium Brno has been advertising and marketing on Facebook for many years. And Hvězdárna a planetárium Brno has placed 14 of ads on the Facebook platform in the last month. In the past few years,Hvězdárna a planetárium Brno has created thousands of ads on Facebook and completed multiple A / B tests. But do you really know what your most successful Facebook ads are? Now I use a spy tool to check.

BigSpy is the best social media ad spy tool. Searching for Hvězdárna a planetárium Brno on BigSpy, we can see that these ads have gained a lot of likes. Now, BigSpy generates a detailed Top ad analysis report for Hvězdárna a planetárium Brno. BigSpy decomposes the data of ads, view the performance of a single ad, and analyzes the Top 3 ads with the best performance from Hvězdárna a planetárium Brno.

BigSpy

1.Hvězdárna a planetárium Brno Top 3 Ads Basic Understanding

   top1  top2  top3
Name  Hvězdárna a planetárium Brno  Hvězdárna a planetárium Brno  Hvězdárna a planetárium Brno
Page Categories  Planetarium  Planetarium  Planetarium
Marketing Objectives Other  Other  Other
ECommerce Softwares  N/A  N/A  wordpress

Hvězdárna a planetárium Brno Marketing Objectives Analysis: 

Hvězdárna a planetárium Brno has been operating in Planetarium for many years. The marketing objectives it uses most when placing Facebook ads are Other, Other, and Other.

Different campaign objectives bring completely different conversion effects. For example, Page Post Engagement can bring more users who like posts at a lower cost. Website Conversion brings accurate customers with conversions, but the ad costs are relatively high. Hvězdárna a planetárium Brno best marketing campaign objective at present is Other. Advertisements mainly choose the appropriate marketing objectives according to different ad purposes.

2.Hvězdárna a planetárium Brno Top 3 Ads Content Display

We all know that Facebook ’s advertising policy is strict, and every ad that goes online needs to be reviewed. What kind of advertising copy is in compliance? What kind of advertising copy is welcomed by users?

  top1 top2 top3
Ad Headline  Hvězdárna a planetárium Brno  Hvězdárna a planetárium Brno Navštivte svoje science centrum, planetárium nebo hvězdárnu 
Ad Copy Text  Po každé temné noci přijde jasný den. Naše město, naše země, celá planeta se probouzí. Je...  no setting  no setting
Link Description  Hvězdárna a planetárium Brno  Ve středu 27. května mezi 22:23 a 22:28 přeletí nad Českou republikou vysoko na nebi a v největším lesku Mezinárodní kosmická stanice. Určitě se podívejte, deset minut poté se totiž fantazie promění v realitu. To už jsme ale skočili rovnou na velké finále na oběžné dráze. Všechno totiž začne dole na Zemi, na slavné floridské rampě 39A, která byla postavena před více než půl stoletím pro program Apollo. Následně byla upravena pro potřeby programu Space Shuttle a nyní pro projekty společnosti SpaceX. Právě z tohoto místa ve středu odstartuje raketa Falcon 9, ale tentokrát místo satelitů Starlink na oběžnou dráhu vynese kosmickou loď Crew Dragon s dvoučlennou posádkou (Robert Behnken a Douglas Hurley). Jejich cílem je Mezinárodní kosmická stanice (angl. International Space Station, zkr. ISS), kam dorazí zhruba po 19 hodinách. Let je nejen prvním čistě americkým pilotovaným letem od posledního startu raketoplánu v roce 2011 (od té doby musely USA využívat ruské lodě Sojuz), ale hlavně prvním komerčním letem s kosmonauty na palubě. SpaceX se bude podílet i na návratu člověka na Měsíc v roce 2024 a – doufejme – i na prvním letu člověka na Mars. Půjde-li vše podle plánu, objeví se ISS nad Českou republikou ve středu 27. května ve 22:23 nízko nad západním obzorem. V podobě zjasňujícího se světelného bodu mine souhvězdí Blíženců, proletí severně od souhvězdí Lva a kolem 22:26 dosáhne nad jižním obzorem v souhvězdí Vlasů Bereniky největší výšky na nebi (v tu chvíli bude stejně jasná jako je v těchto dnech planeta Venuše). Následně bude ISS pokračovat do souhvězdí Pastýře a z oblohy zmizí po 22:28 uvnitř souhvězdí Hadonoše. Raketa Falcon 9 odstartuje jen o chvíli později ve 22:32 našeho času. Během 12 minut vystoupá nad Atlantickým oceánem na oběžnou dráhu blízkou ISS. Díky tomu bude kabina Crew Dragon za příznivého počasí po zhruba deseti minutách pozorovatelná na téměř stejné trase jakou prolétla i Mezinárodní kosmická stanice. Po dvou desítkách hodin letu se pak připojí ke stanici, kde může zůstat až několik měsíců.  N/A
Website Link  www.hvezdarna.cz  www.facebook.com  www.sciencecenter.cz
CTA  LEARN_MORE    LEARN_MORE
Text Word Count 411  0  0
Like 306  0  0

Hvězdárna a planetárium Brno Top 1 Ad Content Analysis:

Ad title: Text is an extension of the creative. Hvězdárna a planetárium Brno Top 1 ads got 306 likes. Hvězdárna a planetárium Brno uses a sentence with the finishing touch title: “Hvězdárna a planetárium Brno”, point out the main purpose, and sublimate the theme of the advertisement. The power of a sentence is endless.

The text is a supplement to the headline. Hvězdárna a planetárium Brno shared 411 words describing Top 1 ad. In addition, the use of emojis in the text can shorten the distance to the user.

Call-to-Action can promote user’s click behavior and bring the most direct conversion. Currently, the CTA of Top 1 ad is LEARN_MORE.

The main role of the creative is to attract users, and the ad copy is the key factor for conversion. Hvězdárna a planetárium Brno should continue to optimize the ad content.

3.Hvězdárna a planetárium Brno Top 3 Ads Creative Selection

   top1  top2  top3
Creative Type   Video  Image  Video
Ad Time   2020-06-03-2020-06-05  2020-05-26-2020-05-26  2020-05-20-2020-05-24
Landing Page Link  https://www.hvezdarna.cz/?fbclid=IwAR14Lg9dFhN7wfEWJAATJwJXKcnn8Ec7t_LJqGTl4goNr4n1zyHZtYfg8oc  https://www.facebook.com/hvezdarna.brno/photos/a.115804199841/10157485054674842/?type=3   https://www.sciencecenter.cz/

The principle of less is more appropriate for the selection of creatives. In just a few seconds to attract users’ attention, and let users understand the function of your product, these ads produced by Hvězdárna a planetárium Brno are successful.

Hvězdárna a planetárium Brno Creative Analysis: 

Hvězdárna a planetárium Brno placed a Video ad in 2020-06-03-2020-06-05, and got 306 likes. The size and type of creatives used in different ad positions are different. But using beautiful colors can attract users faster.

4.Hvězdárna a planetárium Brno Top 3 Ads Audience Analysis:

   top1  top2  top3
Country  Czech  Czech  N/A
Language  Czech  Czech  Czech

Different audiences have different demands. Before publishing an ad, you have to ask yourself, do you really know who is your target audience?

Today’s advertising is increasingly pursuing personalization. If you can’t make exquisite advertisements, you must know your audience and attract the most accurate traffic.

Hvězdárna a planetárium Brno has the best conversion in Czech, and can advertise more in Czech in the future.

In addition, BigSpy can also target the detailed audience of advertisements, including the age distribution, gender ratio, and country of the audience. You can also use BigSpy to track competitors’ audiences.

5.Hvězdárna a planetárium Brno Top 3 Ads Performance Display

   top1  top2  top3
Ad Time  2020-06-03-2020-06-05  2020-05-26-2020-05-26  2020-05-20-2020-05-24
During  3 days  1 days 5 days 
Like  306  0  0
Share  62  0  0
Comment  11  0  0

Advertising effectiveness is a direct manifestation of advertising. Hvězdárna a planetárium Brno ‘s Top 1 ad received 306 likes, 62 shares, 11 comments in just 3 days.

Summary: Every detail of the advertisement is important. Actually, several important factors that affect the effectiveness of ads are ad creativity, ad copy, ad audience, and ad costs. Now BigSpy generates a top ads report for Hvězdárna a planetárium Brno, helping Hvězdárna a planetárium Brno to grasp the ad data more clearly.